|
{227}
Zgierscy farbiarze
Założyciel dynastii, reb Abraham Koński był człowiekiem wykształconym, najwidoczniej obdarzonym niemałymi umiejętnościami technicznymi. W rodzinie krążyły legendy o jego inwencji i zdolności do improwizacji. Sam zaprojektował i skonstruował całe wyposażenie farbiarni, rozwinął technologię z wykorzystaniem barwników roślinnych. Zatrudniał tylko Polaków.
Syn jego, Józef Koński, rozszerzył przedsiębiorstwo i wprowadził barwienie indygo nowy wynalazek tego czasu. Zamontował także kocioł parowy. W tych czasach obok Polaków zaczęli pracować w farbiarni również Żydzi. Po jego śmierci w latach 20. XIX wieku farbiarnię odziedziczyli jego potomkowie. Spośród nich farbiarstwem nadal zajmowali się: Jehoszua Koński, Izaak Meir Zylberberg, Mordechaj Nisan Kuperstoch i Lejbel Goldberg. Większość z nich pracowała aż do wybuchu drugiej wojny światowej.
{Fot. str. 227: błogosławionej pamięci reb Lejbel Harun)
W roku 1908 Lejbel Harun, zięć Abrahama Końskiego, założył nową farbiarnię wraz z synem Józefem Meirem Harunem.
Reb Lejbel Harun był mądrym Żydem, pełnym mądrości Tory. Własnymi siłami przyswoił sobie wiedzę ogólną. Farbiarstwa uczył się w warsztacie Icela Orbacha i przez wiele lat był majstrem w farbiarni Kleczobski Orbach. Celował w pracy i stał się szanowanym znawcą w swojej profesji. Na początku farbiarnia jego znajdowała się przy ulicy Piłsudskiego, na dziedzińcu domu Gibraltera, po drugiej stronie Bzury. Farbowano tam wełnę, wełnę czesankową i bawełnę.
W czasie pierwszej wojny światowej Niemcy skonfiskowali i zniszczyli wyposażenie farbiarni. Działalność wznowiono po wojnie, a z czasem przeniesiono przedsiębiorstwo do nowego dużego budynku przy ulicy Dąbrowskiego na dziedzińcu domu Reicherta zwanego Palestynka. Przedsiębiorstwo nadal się rozwijało, wprowadzono nowoczesne metody farbiarskie. Wkrótce stało się największym tego typu przedsiębiorstwem w mieście i okolicy. Aż do dnia wypędzenia Żydów ze Zgierza prowadzone było przez syna reb Lejbela, Józefa Meira Haruna. Zatrudniało pracowników polskich i żydowskich.
Okres międzywojenny był erą rozwoju przemysłu tekstylnego w Zgierzu. Farbiarnie, zwłaszcza farbiarnia Lejbela i Józefa Harunów, w niemałym stopniu przyczyniły się do utwierdzenia się dobrej marki wełny przetwarzanej w fabrykach zgierskich Żydów.
|
JewishGen, Inc. makes no representations regarding the accuracy of
the translation. The reader may wish to refer to the original material
for verification.
JewishGen is not responsible for inaccuracies or omissions in the original work and cannot rewrite or edit the text to correct inaccuracies and/or omissions.
Our mission is to produce a translation of the original work and we cannot verify the accuracy of statements or alter facts cited.
Zgierz, Poland Yizkor Book Project JewishGen Home Page
Copyright © 1999-2024 by JewishGen, Inc.
Updated 11 Jan 2006 by MGH